Zobacz również

Powiązane wpisy

Chiptuning i powerboxy, czyli jak podnieść moc silnika w samochodzie

Dodano: 2016-07-06 Przez: admin


 
Zależy ci na tym, aby poprawić moc silnika w twoim samochodzie? To możliwe za pomocą profesjonalnie przeprowadzonego chiptuningu jednostki napędowej – dzięki niemu twoja jazda będzie mogła stać się bardziej dynamiczna, oszczędna i bezpieczniejsza.
 
Chiptuning to tuning jednostki napędowej w samochodzie, który polega na modyfikacji sterownika silnika ECU. W większości seryjnych samochodów silnik jest blokowany przez oprogramowanie w zakresie maksymalnej mocy, dlatego też przeprowadzenie tej operacji pozwala na wyciśnięcie z niego znacznie więcej. Zazwyczaj po dobrze wykonanym chiptuningu obserwuje się bezpieczny wzrost mocy o około 20% dla silników turbo oraz podwyższenie momentu obrotowego nawet do 29%.
 
Zalety prawidłowo przeprowadzonego chiptuningu:

zwiększenie mocy jednostki napędowej i poprawa elastyczności i dynamiki samochodu
podwyższenie bezpieczeństwa jednostki napędowej
zminimalizowanie efektu tzw. turbo dziury
większy komfort podróżowania zgodnie z oczekiwaniami kierowcy
zmniejszenie zużycia paliwa w niskim zakresie obrotów nawet o 14%

 
Aby chiptuning przyniósł powyższe efekty, operacja ta powinna by przeprowadzona w specjalnym serwisie dysponującym odpowiednim zapleczem. Warto pamiętać o tym, że źle wykonane podniesienie mocy najczęściej kończy się przykrymi konsekwencjami, na przykład dziurami w tłokach, wybuchem turbosprężarki, a także zmniejszeniem bezpieczeństwa jazdy.
 
W celu poprawy parametrów jednostki napędowej stosuje się dzisiaj różnego rodzaju metody. Czasami konieczne jest zdemontowanie sterownika i jego ponowne zaprogramowanie w warunkach laboratoryjnych, ale najczęściej programowanie ma miejsce z wykorzystaniem gniazda diagnostycznego OBD.
 
Alternatywnym rozwiązaniem są zewnętrzne powerboxy, które można kupić w sklepach motoryzacyjnych – w tym przypadku procedura jest nieco inna, ponieważ urządzenie to wpinane jest w system pojazdu i jego zadaniem jest zmiana sygnałów odbieranych przez czujniki i wprowadzanie zmian w odczytach komputera odpowiadających za sterowanie silnikiem. To najlepszy wybór, gdy auto jest jeszcze na gwarancji.
 
 
 


Dodaj komentarz

Komentarze

Brak komentarzy