Zobacz również

Powiązane wpisy

Skąd komornik może ściągnąć zapłatę za długi?

Dodano: 2016-07-17 Przez: admin


 
Zadaniem komornika jest ściągnięcie dług od dłużnika. Aby było to możliwe, posiada on specjalne uprawnienia, które dają mu możliwość zaspokojenia potrzeb wierzyciela. Jak komornik może uzyskać zapłatę za długi?
 
Zazwyczaj działania komornicze są ostatecznością, ponieważ dzisiaj wielu wierzycieli, którzy chcą odzyskać swoje pieniądze, korzysta z pomocy firm windykacyjnych. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że windykator nie posiada uprawnień takich, jak komornik, dlatego też jego głównym zadaniem jest telefoniczne, listowne czy osobiste nakłanianie dłużnika do spłaty zadłużenia, jednak nie może robić tego niezgodnie z prawem, na przykład przez zajęcie mienia, zastraszanie czy nękanie.
 
Gdy jednak działania windykatora nie przynoszą skutków, sprawę najlepiej skierować do sądu, gdzie po uzyskaniu tytułu egzekucyjnego z klauzulą wykonalności będzie można przekazać ją do komornika sądowego. Komornik ma znacznie szersze uprawnienia od windykatora, więc może również skuteczniej ściągnąć dług.
 
Wierzyciel poprzez działania komornika sądowego może żądać zaspokojenia z:

majątku osobistego należącego do dłużnika
wynagrodzenia za pracę dłużnika lub też z innej działalności zarobkowej lub dochodów uzyskiwanych przez dłużnika – zajęcie może dotyczyć konta bankowego
z przedmiotów majątkowych wchodzących w skład przedsiębiorstwa – dotyczy sytuacji, gdy wierzytelność jest związana z prowadzeniem tego przedsiębiorstwa
z korzyści z praw własności intelektualnej oraz praw autorskich dłużnika

 
Jako wierzyciel masz możliwość wybrania komornika, któremu przekażesz zadanie odzyskania pieniędzy. Wielu komorników ma dzisiaj swoje strony internetowe, na przykład wystarczy wpisać do wyszukiwarki słowa „komornik Ursynów”, aby znaleźć adresy w danej lokalizacji, dlatego też możesz porównać ich i wybrać takiego, który będzie mógł pomóc ci w twojej sytuacji. Skuteczny komornik będzie mógł szybko odzyskać dla siebie twoje pieniądze, dlatego też warto pamiętać o tym, że można wybrać go także samodzielnie.
 
 


Dodaj komentarz

Komentarze

Brak komentarzy