Zobacz również

Powiązane wpisy

Tania pompa ciepła – sposób na zaoszczędzenie na rachunkach

Dodano: 2016-06-12 Przez: admin


 
Ogrzewanie domu przy wykorzystaniu pompy ciepła staje się coraz popularniejsze w polskich domach. Najczęściej wybierane modele to te, które czerpią energie z gruntu. Tymczasem istnieje wiele innych rozwiązań, jak choćby pompy powietrzne oraz wodne. Ich efektywna praca zależy w dużym stopniu od takich czynników jak temperatura panująca na dworze, dostęp do źródła energii i wiele innych. Warto przy tym zauważyć, że tanie pompy ciepła są rozwiązaniem, w które inwestycja zwraca się najczęściej już po kilku latach. Wszystko za sprawą, tego, że opłaty ponoszone w związku z zapewnieniem odpowiedniego ciepła w domu, stają się znacznie niższe, nierzadko nawet o połowę. Przy kierowaniu się czynnikiem ekonomiczności, warto jest rozpatrzyć te pompy, których instalacja jest tańsza niż w innych rozwiązaniach. Do takich z pewnością należy pompa ciepła pozyskująca energię z powietrza. W jej przypadku nie trzeba wykonywać odwiertów gruntowych i szukać źródła energii. Statystycznie, instalacja powietrznej pompy ciepła jest inwestycją zwracającą się w okresie nawet pięciu lat.

Pompa ciepła pobierająca ciepło z gruntu

Chcąc uzyskiwać energię z gruntów należy najpierw zadbać o przeprowadzenie odpowiedniej instalacji. Mowa tutaj głównie o zamontowaniu elastycznej rury, która zagłębia się w ziemi na jeden lub dwa poziomy płaszczyzny. Ważne jest, aby przekroczyła ona strefę przymarzania, która wynosi od 0,8 do 1,5 metra głębokości. Drogie wykonanie tej inwestycji, sprawia, że tania pompa ciepła pobierająca energię z gruntu jest rzadkością. Może być jednak bardziej opłacalna niż model wodny na działkach, które posiadają niski poziom wód gruntowych, w związku z czym montaż pompy wodnej jest na ich terenie niemożliwy.

Pompa powietrzna

Pompa pobierająca energię z powietrza ma szanse na wygraną, jeżeli popatrzymy na nią jako rozwiązanie najbardziej ekonomiczne ze wszystkich. Tania pompa ciepła, przy której źródłem energii jest powietrze, nie wymaga podejmowania skomplikowanych prac, jednak jej działanie może być mało efektywne, gdy warunki panujące w jej otoczeniu nie sprzyjają pobieraniu energii.
 


Dodaj komentarz

Komentarze

Brak komentarzy