Zobacz również

Powiązane wpisy

Usuwanie pleśni

Dodano: 2016-06-22 Przez: admin


Pleśń jest niczym innym, jak rodzajem grzyba, który atakuje tak samo chętnie stare domy i budowle, jak i nowopowstałe budynki. Jest to gatunek grzyba, który lubuje się w cieple i braku odpowiedniego przewiewu. Jeżeli pomieszczenie nie ma zagwarantowanej właściwej cyrkulacji powietrza oraz gromadzi się w nim wilgoć, to jest ono szczególnie narażone na powstawanie pleśni.
Rozwój grzyba w domach czy innych rodzajach pomieszczeń nie tylko wpływa na zaburzenie estetyki wnętrza, ale co ważniejsze – jest powodem wielu problemów zdrowotnych u ludzi. Usuwanie pleśni ze ściany, czy innego rodzaju powierzchni, to jednak nie tylko pozbycie się samego grzyba. Należy dokładnie poszukać przyczyn jej występowania oraz przyczyny te usunąć. Dopiero pozbycie się nieodpowiednich warunków spowoduje, iż pleśń zostanie usunięta na dobre, nie mając szans na ponowne namnożenie się.

Jak przebiega usuwanie pleśni

Usuwanie pleśni to proces polegający przede wszystkim na znalezieniu przyczyny odpowiedzialnej za jej żywotność. Odgrzybianie ścian nie jest więc taką prostą sprawą.
W pierwszej kolejności należy skontrolować przyczepność tynku w miejscach, w których pojawił się grzyb. Sprawdza się ją np. przy pomocy młotka, którym stuka się w zagrzybioną ścianę. Jeżeli powstały odgłos jest głuchy, może to być sygnałem oddzielonego od podłoża tynku. Problem ten często wiąże się z koniecznością skucia tynku oraz położenia nowej jego warstwy.
Jeżeli usuwanie pleśni wymaga skucia tynku, należy go usunąć w promieniu nawet około 1metra od występowania wykwitów. Pozbawiona tynku powierzchnia powinna zostać dobrze spłukana wodą oraz bardzo dokładnie osuszona. Dodatkowo, powierzchnia powinna zostać opryskana specjalnym preparatem, dla pewności, iż zarodniki szkodliwe dla ludzi nie rozprzestrzenią się w powietrzu. Po wyschnięciu ściany i wchłonięciu preparatu antyzarodnikowego, można położyć na powierzchnię nowy tynk.
Jeżeli opukanie ściany daje pełny odgłos, to nie zachodzi potrzeba ściągania tynku. Wtedy wystarczy dokładnie wyszorować zaatakowaną przez grzyba powierzchnię.
 
 


Dodaj komentarz

Komentarze

Brak komentarzy